MoeMeni
Рецепти
Кремаста супа од леќа и куркума Ана Ѓорова

Веќе ги знаете рецептите за леќа, но испробајте ја на овој начин кој е здрав, едноставен и многу вкусен

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Леќа(250 Грама)

Морков(1 )

Целер(1 )

Кромид(1 Главица)

Куркума(1 Кафена лажица)

Маслиново масло

Вода(1,5 Литар)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 100 минути

  1. Во тенџере на оган загрејте го маслото и додајте ги сечканите морков, целер и кромид да се пропржат.
  2. Леќата исплакнете ја под млаз вода, исцедете ја и додајте ја во тенџерето заедно со куркумата.
  3. Гответе ги уште 1 минута да впијат од вкусовите, а потоа додајте ја водата во тенџерето.
  4. Покријте со капак и варете околу 1 час.
  5. Потоа тргнете од оган, зачинете со сол и бибер по вкус и изблендирајте ја содржината во тенџерето со рачен блендер.
  6. Продолжете да готвите уште 40 минути или додека супата убаво се згусне.
  7. Готовата супа послужете ја со малку маслиново масло и со печени кришки леб.
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Салата со туна и грашок
‘Ржан леб со семки од тиква

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: