Рецепти
Круши со вино и зачини Ана Ѓорова

Егзотична ужинка што може да ја послужите за гостите по вечерата

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Круша(2 )

Црвено вино(400 Милилитри)

Агаве сируп(3 Супени лажици)

Ванила стапче(1 )

Цимет(1 Кафена лажица)

Каранфилче(1/2 Кафена лажица)

Ѓумбир во прав(1/2 Кафена лажица)

Вода(1 Чаша)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Крушите излупете ги, но оставете ги дршките.
  2. Долниот дел од крушата отстранете го со нож така што ќе може да стојат исправено во чинија.
  3. Во тенџере на оган претурете го виното, додајте ја водата, агаве сирупот, зачините и стапчето ванила.
  4. Промешајте, па во садот додајте ги крушите. Варете ги додека да омекнат.
  5. Потоа внимателно извадете ги, ставете ги во чинија и продолжете да го готвите сосот во тенџерето додека се редуцира.
  6. Пробајте го, ако не ви е доволно благ на вкус, додајте уште малку агаве сируп.
  7. Прелијте ги крушите со сосот, одозгора посипете ги со сечкани ореви и послужете ги.
Салата со соја и шампињони
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Пица од карфиол
Смути со калинки
Печен карфиол со сладок компир
Салата со карфиол и маслинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Бурито со мешано месо
Брза салата од брокула
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Свинско месо со бел сос
Вафли со боровинки
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Риба со жалфија
Овесно смути со кафе
Намаз од рукола
Смути со киви и шумско овошје
Шејк со јаболко
Пилешко на индиски начин
Тортелини со спанаќ и брокула
Пире од карфиол
Алжирски солени палачинки
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Детокс смути со ѓумбир и зелено јаболко
Домашен чај од ѓумбир и куркума

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: