Рецепти
Куглов погача со сирење Ана Ѓорова

Вкусна домашна погача што ќе ви стане омилена

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(600 Грама)

Квасец(25 г свеж )

Шеќер(1 Кафена лажица)

Сол(1,5 Кафена лажица)

Маргарин(130 Грама)

Млеко(300 мл млако )

Јогурт(100 Грама)

Јајце(3 )

Сирење(300 Грама)

Сусам

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Замесете тесто од 50 г маргарин, брашното, шеќерот, солта, 1 јајце, млакото млеко и јогуртот (или кисело млеко) и оставете го да нарасне.
  2. Потоа на набрашнета површина расукајте го не премногу тенко и со модла за крофни од кората вадете кругови од тестото.
  3. Потоа скалесто редете ги во намастен калап за куглов, така што секое крукче да легне на половина од претходното, а меѓу нив ставете од филот.
  4. Фил: изрендајте 80 г маргарин и со жица изматете го со 1 јајце и со сирењето.
  5. Така наредените крукчиња тесто и фил оставете ги да наранат во калапот за куглов.
  6. Потоа погачата премачкајте ја со мешавина од 1 матено јајце со малку масло и сусам и печете ја во рерна на 180 степени, околу 30 минути.
Посни колачи со локум
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Пилешки џигер во пиво
Интегрален колач од јаболки
Ролат со кокос
Пита со кисела зелка
Куглов со ореви и чоколадо
Пача
Тава со свинско месо и печурки
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Благи кифлички со вино
Ленени погачици
Салата со праз и сирење
Посен колач со јаболко и банана
Сир тостерки
Кокос коцки
Штрудлички со јаболко (посно)
Колач со јаболко
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: