Рецепти
Куглов со ореви и чоколадо Ана Ѓорова

Вкусен и едноставен десерт за гостите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Шеќер(500 Грама)

Масло(130 Милилитри)

Брашно(650 Грама)

Ванилин шеќер(2 Пакувања)

Прашок за печиво(1 Пакување)

Сечкани ореви(50 Грама)

Црно чоколадо(100 г сечкано )

Какао(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Јајцата изматете ги со малку шеќер, па додајте го останатиот шеќер и продолжете да ги матите.
  2. Во изматените јајца додајте ги маслото, ванилите, брашното и прашокот за печиво и измешајте ги состојките со дрвена лажица.
  3. Откако смесата ќе се соедини, додајте ги сечканите ореви и ситно сечканото чоколадо и повторно мешајте да се изедначи.
  4. Смесата поделете ја на две половини – едната половина истурете ја силиконски калап за куглов (намастен со маргарин), а во втората додајте го какаото и мешајте со дрвена лажица.
  5. Потоа и втората смеса се додава во силиконскиот калап и полека се меша со лажица.
  6. Куглов колачот печете го околу 15 минути во загреана рерна на 180 степени, намалете ја температурата на 150 степени и допечете уште 15 минути.
Посни колачи со локум
Дроб во кошулица
Пилешки дроб и срца
Шарена обланда
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Пилешки џигер во пиво
Интегрален колач од јаболки
Ролат со кокос
Пита со кисела зелка
Куглов со ореви и чоколадо
Пача
Тава со свинско месо и печурки
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Благи кифлички со вино
Ленени погачици
Салата со праз и сирење
Посен колач со јаболко и банана
Сир тостерки
Кокос коцки
Штрудлички со јаболко (посно)
Колач со јаболко
Туткана гибаница

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: