Рецепти
Кускус со риба Ана Ѓорова

Специјалитет од риба што може да го послужите за ручек или вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт  се потребни помалку од 100 минути

  1. Во тенџере зовријте 1,5 л вода. Додајте ги зеленчуците исечкани на парчиња, сол, бибер, шафран и главата и перките од рибата.
  2. Гответе на умерен оган додека сите зеленчуци убаво омекнат, па потоа извадете ги зеленчуците (оставете ги главата и перките од рибата) и зачувајте ја водата.
  3. Кускусот варете го околу 30 минути во водата во која се вареа зеленчуците.
  4. Извадете ги главата и перките од тенџерето, исцедете го кускусот, па додајте ги зеленчуците и рибата (сварена и исечена на средни парчиња).
  5. Гответе го кускусот на пареа уште 20 минути.
Лепчиња со тиква (посно)
Погача со лук
Затворени пици со шампињони
Боранија со чедена сланина и компири
Вегетаријански лазањи
Бурек коцки
Колач од тиква
Мешана тава со месо и печурки
Полнето свинско филе
Бељуш
Торта со чоколадо и мармалад
Паприкаш од пржени ќофтиња
Торта со вишни
Пиле полнето со печурки
Мусака со чадена сланина и печурки
Лимон ролат
Ролати од пилешки копани
Овчарска пита
Холандска пита
Јунешки гулаш во црвено вино
Фаџ со суви смокви
Пилешка пепиторија
Полнети шампињони
Овошно желе со јогурт
Панцероти од чоколадо
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Домашни канелони со печурки и бешамел сос
Торта со фил од чоколадо и лимон
Руска пита со ореви и чоколадо
Полнети турски погачици

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: