Рецепти
Ладна салата од грав Ана Ѓорова

Лесна оброк салата што во исто време е здрава

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Грав(250 Грама)

Магдонос(1 Китка)

Кромид(2 Главици)

Јаболков оцет

Сол

Суво нане

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Гравот оставете го да накисне во вода преку ноќ, а утредента исцедете го, ставете го во нова вода во тенџере и сварете го. Не го преварувајте – внимавајте зрната да не се распаднат.
  2. Исцедете го и оставете го да се излади.
  3. Во меѓувреме исчистете го кромидот, измијте го и ситно исечкајте го.
  4. Магдоносот исто така измијте го и ситно исечкајте го.
  5. Додајте ги во гравот и зачинете со јаболков оцет и сол. Може да се додаде и малку суво нане.
Салата од леќа и пченица
Макало од кисело млеко
Медитеранска паста салата
Крем салата со сирење и шампињони
Ориз салата со павлака
Крем салата со модри патлиџани
Бела салата
Салата од зелка и целер
Кремаста салата со бело вино
Салата со рукола и модар патлиџан
Салата од буковки и павлака
Овошна салата со мед и ореви
Мароканска салата од портокал
Компир салата со сенф
Макарони салата со туна и ленено семе
Салата со млад компир и сланина
Овошна салата со ореви
Ладна салата од грав
Салата од бело месо и ориз
Пилешка салата со цвекло
Салата од миризливо овошје
Урда салата со краставици
Салата од макарони со кисели краставички и сирење
Грил-салата
Компир салата со јогурт
Салата со говедско месо
Салатa со пченка ( Sałatki z kukurydzą )
Салата со ориз, туна и тиквички
Компир салата
Лесна салата од тестенини

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: