Рецепти
Лате со јаболко и цимет Ана Ѓорова

Брз, лесен и одличен утрински пијалак

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Кокосово млеко(или било какво по желба 1 чаша )

Црн чај(1 ќесичка )

Јаболко(1 )

Мед(1 Супена лажица)

Цимет

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 15 минути

  1. Јаболкото излупете го, исчистете го од семките и дршките и исечкајте го на коцки.
  2. Во тенџере на оган загрејте ги млекото, ќесичката чај, јаболкото и медот околу 6 минути или додека ќесичката чај се раствори во течноста.
  3. Кога млекото ќе ја добие посакуваната температура, оставете го тенџерето поклопено да отстои 10-тина минути.
  4. Потоа исцедете ја течноста преку цедалка во чаша и одозгора наросете со цимет по вкус.
Овошен киноа појадок
Смути од јапонски јаболки и круши
Смути со киви и банани
Лате со јаболко и цимет
Утринска каша од овес и чиа
Смути од круши и ванила
Растурен омлет со печурки и со гауда
Сок од моркови и ѓумбир
Салата со спанаќ, туна и јајца
Омлет со пршут и фета
Смути од тиква
Смути со смокви
Домашен пудинг од вишни и капини
Омлет со спанаќ и шунка
Тост со јајца и песто сос
Смути со авокадо и малини
Смути со кафе и овошје
Овесно смути со праски
Сендвичи со туна и сос од маслинки
Овошно фрапе
Чиа пудинг со праски
Коктел виски соур
Оризова каша
Пица сендвич со авокадо
Смути од јаболко и овес
Каипироска коктел со јагоди
Летен овошен коктел
Летно смути
Мохито
Шпагети во сос од туна

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: