Рецепти
Леден чај Ана Ѓорова

Вистинско освежување во топлите денови

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Вода(2 Литри)

Кафеав шеќер(4-6 Супени лажици)

Зелен чај(или црн 4-6 ќесички )

Лимон(1 )

Праска(2 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 4 часа

  1. Во тенџере ставете го шеќерот со водата и оставете ги да зовријат.
  2. Мешајте и откако ќе се растопи шеќерот, исклучете ја рерната и додајте го чајот.
  3. По неколку минути извадете ги ќесичките чај. По желба додајте исечена кора од лимон или праски исечени на парчиња и оставете да отстои.
  4.  По половина час, извадете го овошјето од чајот, додајте го сокот од лимон и оставете го чајот во фрижидер уште еден час.
  5.  Ставете го чајот во шише, ставете го да отстои во фрижидер уште неколку часа и сервирајте го со коцки мраз.
Весела торта
Пача
Посна сарма со праз и шампињони
Највкусни крофни
Свинско со пиво и со рузмарин
Печен ролат од свинско каре
Кростата со рикота и чоколадо
Мешана тава со месо и печурки
Свинско печено во маринада
Јунешки гулаш во црвено вино
Суви смокви
Карамелизирани смокви
Пијана скуша
Ребра со виски сос
Летен ѓувеч
Торта од лимон и боровници
Мини чизкејк со јогурт
Пилешки ражничи на хавајски начин
Полнети погачки со виршли
Леден чај
Тава со модри патлиџани
Ролат погача
Лиснати погачки
Грне од месо и зеленчук
Полнето пиле
Ребра во сос од виски
Полнето пиле со ориз
Тава зајачко со зеленчук
Билјаши
Ролат штрудли со афион

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: