Рецепти
Ленени погачици Ана Ѓорова

Вкусни и меки погачки што може да ги подготвите за појадок со омилениот намаз

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(1 Килограм)

Квасец(1 коцка свеж )

Млеко(500 Милилитри)

Масло(200 Милилитри)

Шеќер(2 Супени лажици)

Сол(2 Супени лажици)

Сончоглед(100 Грама)

Ленено семе(100 Грама)

Јајце(1 )

Маргарин(1 )

Сусам(50 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Квасецот измешајте го со малку млако млеко да стаса.
  2. Потоа во поголем сад ставете ги брашното, семките од сончоглед и ленено семе, па додајте го стасаниот квасец.
  3. Додајте ги и млекото и маслото, па замесете убаво, меко тесто кое ќе го оставите да стаса 20 минути.
  4. Од стасаното тесто правете топчиња по желба, може да се прават од калап од паштета, чаша или модли во форма.
  5. Потоа на тепсија убаво подмачкана со маргарин наредете ги топчињата и премачкајте ги со изматено јајце, наросете ги со сусам и печете ги околу 30 минути во загреана рерна на 200 степени додека добијат убава, румена боја.
Овошен киноа појадок
Овесни палачинки со банана
Здрава проја со тиквички
Овесни колачиња
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Ленени погачици
Палачинки од сладок компир
Утринска каша од овес и чиа
Корнфлекс пита
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Проја мафини со брокула
Солени крофни
Мафини со рибизли
‘Ржан леб со семки од тиква
Полнети проја погачки
Вафли со боровинки
Растурен омлет со печурки и со гауда
Мини палачинки со спанаќ
Двоен солен ролат
Мафини со јаболки и моркови
Омлет со печурки и чадена сланина
Кифли со виршла и кашкавал
Домашна гужвана пита
Куглов колач со јогурт
Тесто без јајца
Воден бурек
Пекарски земички
Мафини со јајца и зеленчук
Печурки со спанаќ и пилешко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: