Рецепти
Лесен колач со праски Ана Ѓорова

Овошен колач што одлично оди со шолја кафе

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(2 )

Шеќер(4 Чаши)

Јогурт(3 Чаши)

Масло(2 Чаши)

Брашно(10 Чаши)

Прашок за печиво(1 )

Праска(1/2 Килограм)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 80 минути

  1. Измијте ги и исчистете ги праските од семките, па исечете ги на средни коцкички.
  2. Јајцата изматете ги со шеќерот, потоа додајте ги јогуртот и маслото.
  3. Откако убаво со миксер ќе ги изматите, додајте го брашното помешано со прашокот за печиво, но измешајте го со дрвена лажица, не со миксер.
  4. Кога смесата е вака приготвена, намастете ја тепсијата со маргарин и истурете половина од смесата за тесто, па ставете во загреана рерна да се пече.
  5. Кога малку ќе се потпече, извадете ја тепсијата, наредете ги праските и додајте ја втората половина од тестото.
  6. Одзогора по желба може да посипете сусам, па вратете да се пече на 200 степени околу 40 минути, па намалете на 100 степени и печете го колачот уште 20 минути.
Топчиња од палента
Пилешко во павлака
Потпечен карфиол
Колач со рогач
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Ѓевречиња од мелено месо
Ленени погачици
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Печен ослиќ со брокула
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Торта со цели печени јаболки
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: