Рецепти
Лешник карамел бомбици Ана Ристеска

Лесни карамел бомбици кои се одлични за секоја пригода

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Шеќер(150 Грама)

Вода(80 Милилитри)

Путер(80 Грама)

Мелени лешници(150 Грама)

Мелени бисквити(100 Грама)

Чоколадо од какао(100 Грама)

Масло(2 Супени лажици)

Карамел(бонбони меки 250 Грама)

Лешник(30 )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Водата и шеќерот ставете ги да зовријат, потоа варете 3-4 минути, а потоа додајте го путерот и тргнете од оган.
  2. Откако путерот ќе се растопи додајте ги мелените лешници и бисквитите. Се промешајте за смесата да се соедини, а потоа оставете да се излади.
  3. Карамелите ставете ги 4-5 секунди во микробранова печка да омекнат. Секоја карамела развлечете ја во криг со пречник од 4 см. На средината ставете еден лешник, потоа затворете ја карамелата и формирајте бомбица.
  4. Озладената смеса поделете ја на 30 делови. Од секој дел направете исто како за карамел бомбиците и во средината ставете ја карамел бомбицата, потоа затворете и формирајте бомбица.
  5. Чоколадата растопете ја со маслото, секоја бомбица свалкајте ја во растопена чоколада, потоа оставете чоколадата да се стегне и декорирајте по вкус.
Куглов со ореви и чоколадо
Тава со свинско месо и печурки
Триаголници со јаболки и ореви
Чај со брусница и зачини
Пилешко во павлака
Потпечен карфиол
Колач со рогач
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Тробоен куглов
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Торта со цели печени јаболки
Пица од карфиол
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Посен колач со јаболко и банана
Мариниран ослиќ (посно)
Кекси со лешници
Корнфлекс пита
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Кокос коцки
Праз во рерна со козјо сирење

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: