Рецепти
Лимон-колач Ана Ристеска

Вкусна и освежителна торта од лимон која е одлична за секаква пригода

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(за кора 175 Грама)

Јајце(за кора 3 )

Маргарин(за кора 175 Грама)

Шеќер(за кора 175 Грама)

Прашок за печиво(за кора 1 Кафена лажица)

Свеж сок од лимон(за кора )

Рендана кора од лимон(за кора )

Јајце(за фил 2 )

Шеќер(за фил 75 Грама)

Маргарин(за фил 50 Грама)

Свеж сок од лимон(за фил од 2 лимона )

Рендана кора од лимон(за фил од 2 лимона )

Шеќер во прав(за прелив 100 Грама)

Свеж сок од лимон(за прелив )

Рендана кора од лимон(за прелив )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 70 минути

  1. За кората: сите состојки за кората се мешаат заедно, се добива густа смеса која се става во калап за печење бр.20. Се пече 40 минути на 170 степени, а кога ќе се излади се сече на три дела.
  2. За филот: се матат јајцата со шеќерот и кората и сокот од двата лимони. Се додава маргаринот исечкан на ситно и се вари на пареа половина час.
  3. Кога ќе се згусне кремот да биде како пудинг, се остава да се излади. Потоа се дели на два дела.
  4. Филување: се премачкуваат двете кори со кремот, а на третата кора се става од преливот приготвен од шеќер во прав и кора и сок од еден лимон.
Пуслици со ореви
Дроб во кошулица
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Динстани јунешки ребра
Динстано месо со печурки
Лут зелник
Лазањи со болоњезе сос
Овошна векна
Тарт со вишни
Интегрален колач од јаболки
Кростата од бадеми со мармалад
Потпечена зелка со наут
Тарт со праз
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Пита со кисела зелка
Чоколадни кроасани
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Филе Велингтон
Ленени погачици
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Лимон-колач
Руски колач со афион
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Пикантно свинско
Пита масленица
Куглов погача со сирење

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: