Рецепти
Локум бомбици Ана Ѓорова

Вкусни и лесни бомбички што се топат во уста

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Локум(250 Грама)

Алва(таан 200 грама )

Мелени ореви(100 Грама)

Мелени бисквити(Плазма 150 грама )

Црно чоколадо(200 Грама)

Сок од портокал(цеден 50 мл )

Масло(3 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Во длабок сад ставете ги локумот и издробената таан алва.
  2. Замесете ги со рака, па постепено една по една додавајте ги преостанатите состојки: мелените ореви, мелените плазма бисквити, 100 г сечкано чоколадо и 50 мл сок од цеден портокал.
  3. Месете со дланките додека се изедначат состојките, потоа обликувајте бомбици со големина на орев.
  4. Во тенџере на оган искршете ги преостанатите 100 грама чоколадо, додајте 3 лажици масло за јадење и мешајте убаво да се растопи.
  5. Бомбиците извалкајте ги во топеното чоколадо и во чоколадни трошки по желба или со јатки.
Кесадии со туна
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Шпагети во мексикански сос
Полнети проја погачки
Вафли со боровинки
Растурен омлет со печурки и со гауда
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Мафини со јаболки и моркови
Салата од брокула со прелив од јогурт
Риба со жалфија
Фурнаринки со сос од павлака
Омлет со печурки и чадена сланина
Овесно смути со кафе
Мухалебија
Просо со брокула (посно)
Намаз од рукола
Полнети јајца со кајмак
Пилешко во сос од горгонзола
Шарена бисквит торта со чоколадо
Смути со киви и шумско овошје
Буковки со салата од туна
Меден ролат
Шишќебап во сос
Тестенини на шпански начин
Свечена слоевита салата
Домашен ликер од калинки
Тесто без јајца
Шејк со јаболко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: