Рецепти
Мафини со морков и ореви Ана Ѓорова

Одлични се за ужинка или за појадок, а овој спој на вкусови ќе ве изненади. Испробајте ги – нема да погрешите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Маргарин(150 Грама)

Морков(250 Грама)

Шеќер(200 Грама)

Брашно(200 Грама)

Цимет(1.5 Кафена лажица)

Прашок за печиво(2 Кафени лажици)

Јајце(2 )

Ореви(50 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Морковите излупете ги и изрендајте ги, а оревите ситно исечкајте ги.
  2. Потоа во сад ставете го маргаринот (претходно извадете го од фрижидер да омекне на собна температура), морковите и шеќерот. Измешајте со жица за матење додека состојките се соединат и додека добиете густа, кремаста смеса.
  3. Потоа во садот додајте ги брашното, циметот и прашакот за печиво. Повторно измешајте.
  4. Во чинија настрана со виљушка изматете ги јајцата, па додајте ги во садот.
  5. Додајте ги и оревите и добро соединете ја смесата со жица за матење.
  6. Смесата претурете ја во 12 калапи за мафини (претходно премачкајте ги со маргарин).
  7. Печете ги мафините 20-тина минути во претходно загреана рерна на 180°C.
Шеќерни прженки
Овесни барови со јаворов сируп
Суви колачи со лешници
Енергетски залчиња од тиква
Лепчиња со лук и магдонос
Чоколадни бомбици со авокадо
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Мини переци
Чоколадни бомбици со суво овошје и јатки
Цимет ролнички со бадеми
Овесни колачиња со цимет и мед
Крекери со сирење и ким
Овесни бомбици со јатки
Домашен крем од кикирики
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Кралска паштета
Прелив од боровинки
Непечени чоколадни коцки со суво овошје
Пире од карфиол
Бомбици со индиски ореви
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Намаз од печурки и лук
Намаз од печени пиперки и ореви
Намаз од туна и сусам

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: