MoeMeni
Рецепти
Макарони салата со туна и ленено семе Ана Ѓорова

Вкусна оброк салата што ќе ви стане омилена

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Макарони(поситни 400 грама )

Туна(300 Грама)

Кисели краставички(6-7 )

Ленено семе(50 Грама)

Маринирани шампињони(300 Грама)

Рендана кора од лимон(од 1 лимон )

Босилек(1 Кафена лажица)

Сол(по вкус )

Павлака(300 Грама)

Мајонез(150 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Макароните сварете ги според упатството на пакувањето, потоа исцедете ги, исплакнете ги под млаз ладна вода, повторно исцедете ги и ставете ги во подлабок сад.
  2. Туната иситнете ја на мали парчиња, киселите краставички и печурките ситно исечкајте ги, а кората од лимон изрендајте ја.
  3. Измешајте ги со макароните, додајте ленено семе, босилек и сол и добро промешајте.
  4. Додајте ги мајонезот и павлаката и повторно измешајте ја салатата додека добиете изедначена смеса.
Туна ќофтиња
Пилешко во павлака
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Салата со праз и сирење
Резанки од палачинки
Ќофтиња од карфиол
Пилешко рижото со грашок
Салата од брокула со прелив од јогурт
Мафини со јајца и зеленчук
Меки чоколадни бомбици
Сикма
Полнети печурки со лук и магдонос
Крап на кромид (посно)
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Птичјо гнездо
Пикантни шпагети со модар патлиџан
Похувани пиперки со туна и ориз
Школки во путер
Овошна салата со мед и ореви
Пржен пинџур
Макарони салата со туна и ленено семе
Колачи со банана и ленено семе
Ќофте од спанаќ
Ориз со ананас
Ледени банани
Снежни конуси од лимон
Здрава каша
Доматна чорба со црвена леќа
Грил-салата
Смуѓ во ќеса

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: