Рецепти
Малбо колач Ана Ристеска

Колач или мафини, како и да го подготвите нема да погрешите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Путер(75 Грама)

Шеќер(120 Грама)

Ванилин шеќер(1 )

Јајце(2 )

Брашно(200 Грама)

Прашак за печиво(1 Кафена лажица)

Мелени бадеми(50 Грама)

Млеко(180 Милилитри)

Замрзнати малини(100 Грама)

Боровница(150 Грама)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Изматете го путерот, потоа додајте го шеќерот и сè заедно измиксајте. Едно по едно додавајте ги јајцата, секое миксајте го половина минута, потоа додајте половина од млекото.
  2. Измешајте ги брашното, прашокот за печиво и бадемите, а потоа додајте ги во течните состојки, измиксајте и на крајот додајте го преостанатото млеко. Кога смесата ќе стане компактна, додајте го овошјето и промешајте со лопатка.
  3. Смесата нанесете ја во силиконски калапи или во некој правоаголен калап. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 20-22 минути.
  4. Оставете да се излади, потоа извадете од калапот и наросете шеќер во прав.
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Фритата со домат, туна и сирење
Чорба од пилешки гради
Турски ѓевречиња (посно)
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Џем од капини
Мармалад од јаболки
Чорба со печурки и чадена сланина
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Ориз салата со павлака
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Холандска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Фаџ со суви смокви
Земички со лук
Мини палачинки со крем
Полнети шампињони
Овошно желе со јогурт
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Брза пита со блитва и сирење
Крем чорба од компири со сланина
Тиквички на милански начин
Домати со пармезан во рерна

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: