Рецепти
Мантии Ана Ристеска

Со овој рецепт ви предлагаме да се напиете црвено вино

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(1 Килограм)

Јајце(1 )

Брашно(3 Супени лажици)

Оцет(2 Супени лажици)

Маргарин(2 Пакувања)

Сол

Сирење(300 грама (за фил) )

Јајце(2 (за фил) )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

 1. Замесете тесто од брашното со ладна вода.
 2. Со додавање на сите состојки и измесете го да биде малку потврдо од обично тесто за пита.
 3. Изматете го маргаринот со три лажици брашно.
 4. Поделете ја добиената смеса на три дела.
 5. Расукајте го тестото, премачкајте со една третина од маргаринот и свиткајте го како лиснато тесто.
 6. Оваа постапка повторете ја уште два пати со остатокот од маргаринот.
 7. Исукајте го тестото.
 8. Сечете од него парчиња со големина 10 x 10 cm.
 9. Во средината ставете една лажица од филот.
 10. Превиткајте го под дијагонала и направете витка како за пита по ивицата.
 11. Наредете ги така полнетите мантии во намастена тава.
 12. Печете во загреана рерна додека добијат убава боја.
 13. Печените мантии сервирајте ги со сос од јогурт со мелен лук и црвен пипер.
Солен колач праз и сирење
Овошен колач
Домашен крем од кикирики
Парена торта со јаболки и ореви
Гужвана баклава
Пита со маслинки и печурки
Кнедли од компири
Посни бомбици со портокал
Канелони со пилешко месо
Бела чорба
Штангли со костен и чоколадо
Пилешка чорба со карфиол
Полнети ролнички со месо и зеленчук
Алегро колач
Колач со млеко од соја
Крем салата од печени пиперки и фета
Крем салата со пиперки и пршута
Лажни лазањи со зелка и колбаси
Свинско печено со печурки
Ролнички со моцарела
Похувани палачинки полнети со пилешко
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Зимница од везени пиперки
Шпанска чорба со леќа
Далматинска супа од риба
Домашна гужвана пита
Паприкаш од скуши (посно)
Куглов колач со јогурт
Кралска паштета
Филипински лумпии

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: