MoeMeni
Рецепти
Медитеранска паста салата Ана Ѓорова

Одличен и лесен оброк за во потоплите денови

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Макарони(1 Пакување)

Вода(1.5 Литар)

Сол(1 Супена лажица)

Домат(2 големи или неколку шери домати )

Масло(1/3 чаша или 1/4 чаша маслиново масло )

Црни маслинки(1 чаша сечкани )

Лук(1 Чешне)

Свеж босилек(2 Супени лажици)

Магдонос(2 Супени лажици)

Суво оригано(1 Супена лажица)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Водата со солта и со малку масло ставете ја во тенџере на оган да зоврие, па во неа сварете ги макароните.
  2. Откако ќе ги сварите макароните, исцедете ги од водата, па исплакнете ги со млаз ладна вода и повторно исцедете ги.
  3. Два поголеми домати (или неколку шери домати) исечкајте ги на коцки и ставете ги во еден подлабок сад.
  4. Маслинките исчистете ги од семките и исечкајте ги, па додајте ги кај доматите.
  5. Чешнето лук исто така ситно се сечка и се додава во садот со доматите и маслинките.
  6. Се додаваат сечканите босилек, магдонос, сувото оригано, сол и бибер.
  7. Сите состојки се мешаат и се чека доматите да пуштат вода.
  8. Макароните се мешаат со сосот и салатата се сервира ладна.
Салата со соја и шампињони
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Пица од карфиол
Смути со калинки
Печен карфиол со сладок компир
Салата со карфиол и маслинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Бурито со мешано месо
Брза салата од брокула
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Свинско месо со бел сос
Вафли со боровинки
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Риба со жалфија
Овесно смути со кафе
Намаз од рукола
Смути со киви и шумско овошје
Шејк со јаболко
Пилешко на индиски начин
Тортелини со спанаќ и брокула
Пире од карфиол
Алжирски солени палачинки
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Детокс смути со ѓумбир и зелено јаболко
Домашен чај од ѓумбир и куркума

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: