Рецепти
Мек колач со праски Ана Ѓорова

Освен како десерт, колачот е одличен и за појадок со чаша млеко или за ужинка

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Шеќер(160 Грама)

Масло(80 Милилитри)

Јогурт(може и овошен од праски 120 мл )

Брашно(300 Грама)

Прашок за печиво(1 )

Праска(1 Килограм)

Рендана кора од лимон

Шеќер во прав

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Јајцата и шеќерот матете ги добро со миксер додека добиете кремаста смеса.
  2. Потоа додајте ги маслото, овошниот јогурт и малку рендана кора од лимон.
  3. Повторно матете со миксер и на крај додајте го брашното измешано со печивото.
  4. Измешајте ги состојките додека добиете хомогена смеса.
  5. Праските излупете ги, исчистете ги и исечете ги на покрупни парчиња.
  6. Во калап за печење торти (намастен) претурете ја смесата и ставете ги парчињата праски.
  7. Печете го колачот во загреана рерна на 170°C околу 35 минути.
  8. Колачот оставете го да се олади, па одозгора наросете го со шеќер во прав.
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Ѓевречиња од мелено месо
Ленени погачици
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Печен ослиќ со брокула
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки
Торта со цели печени јаболки
Пилешко со брокули и соја сос
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Посен колач со јаболко и банана
Шеќерни јаболки
Мариниран ослиќ (посно)
Кекси со лешници
Сос од грав и лук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: