Рецепти
Мини палачинки со спанаќ Ана Ристеска

Идеја за лесен, брз и вкусен појадок кој ќе ве држи сити до ручек

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(1 )

Прашок за печиво(1/2 Пакување)

Вода(по потреба )

Брашно(по потреба )

Масло(1/2 Чаша)

Сол

Спанаќ(500 Грама)

Сирење(по желба )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Спанаќот се мие, се чисти и се сечка ситно.
  2. Во длабок сад се крши јајцето, се разматува, потоа се додаваат преостанатите состојки, се меша додека се добие смеса како за палачинки. Се додава и сечканиот спанаќ, се промешува.
  3. Во загреана тава за палачинки, со црпалка се истура од смесата и се прават мали палачинчиња.
  4. Палачинките се печат убаво од двете страни, а можат да се сервираат со сирење.
Овесни палачинки со банана
Салата со соја и шампињони
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Пица од карфиол
Смути со калинки
Печен карфиол со сладок компир
Салата со карфиол и маслинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Бурито со мешано месо
Брза салата од брокула
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Свинско месо со бел сос
Вафли со боровинки
Мини палачинки со спанаќ
Ориз со печурки
Риба со жалфија
Овесно смути со кафе
Намаз од рукола
Смути со киви и шумско овошје
Шејк со јаболко
Пилешко на индиски начин
Тортелини со спанаќ и брокула
Пире од карфиол
Алжирски солени палачинки
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума
Детокс смути со ѓумбир и зелено јаболко

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: