Рецепти
Намаз од сладок компир и куркума Ана Ѓорова

Здрав, вегански намаз што одлично оди како додаток со вашите омилени солени јадења

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Сладок компир(1 среден )

Куркума(1/2 Кафена лажица)

Кумин(мелен 1/4 лажичка )

Црвен пипер(1/4 Кафена лажица)

Лук(3 Чешниња)

Кокосово масло(1 Супена лажица)

Свеж сок од лимон(од 1/2 лимон )

Грав во конзерва(1 конзерва исцеден )

Сол

Бибер

Маслиново масло(2 Супени лажици)

Таан од сусам(1 Супена лажица)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Слаткиот компир излупете го и исечете го на коцки, па ставете го во плех врз хартија за печење и наросете го со зачините и со сечканиот лук.
  2. Печете во претходно загреана рерна на 175 степени околу 30-40 минути или додека компирот омекне.
  3. Оставете да се олади, па изблендирајте во блендер со останатите состојки (освен маслиновото масло) додека добиете хомогена, кремаста смеса.
  4. Послужете го намазот во чинија и полијте го со маслиново масло.
Банана лепче
Банана залчиња
Ванила бомбици
Шеќерни прженки
Овесни барови со јаворов сируп
Суви колачи со лешници
Енергетски залчиња од тиква
Лепчиња со лук и магдонос
Чоколадни бомбици со авокадо
Здрав џем од ѓумбир
Шеќерни јаболки
Кекси со лешници
Сос од грав и лук
Сир тостерки
Мини переци
Чоколадни бомбици со суво овошје и јатки
Цимет ролнички со бадеми
Овесни колачиња со цимет и мед
Крекери со сирење и ким
Овесни бомбици со јатки
Домашен крем од кикирики
Паштета од хељда
Бајадера од урми и кикирики
Кралска паштета
Прелив од боровинки
Непечени чоколадни коцки со суво овошје
Пире од карфиол
Бомбици со индиски ореви
Тахини (сос од сусам)
Намаз од сладок компир и куркума

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*