Рецепти
Непечена торта со праски и банaни Ана Ѓорова

Брза и лесна торта што е одлична за освежување во летните денови

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Бисквити(36 )

Банана(2 )

Праска(3 )

Слатка павлака(300-350 милилитри (шлаг-крем) )

Вода(200 милилитри млака )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 25 минути

  1. Овошјето се чисти од лушпите и од семките и се сече на тенки парчиња. Освен банани и праски може да изберете овошје по желба: малини, јагоди, киви, јаболко, круша. За да не потемнуваат, парчињата овошје може да се потопат во сок од лимон.
  2. Се мати слатката павлака во шлаг-крем до потребната цврстина.
  3. Бисквитите се потопуваат во млака вода (не премногу ладна, ниту топла) и се редат 3х4 реда. Како замена за вода може да се користи млеко или вода со лажичка рум или мастика за арома.
  4. Наредените бисквити се премачкуваат со шлаг, се редат кругови банани, потоа повторно шлаг за да се покрие овошјето и да се залепи следниот слој бисквити.
  5. Се повторува истата постапка: бисквити, шлаг, праски, шлаг и се реди последниот слој бисквити.
  6. Се филува со шлаг и се украсува целата торта со помош на готварски шприц, а одозгора може да се декорира по желба со парчиња овошје или со рендано чоколадо и медени срца.
  7. Тортата се става неколку часа во фрижидер за да се излади, па се послужува.
Парена торта со јаболки и ореви
Гужвана баклава
Торта со јаболки и чоколадна глазура
Торта со јатки и чоколадо
Зимница од везени пиперки
Есенска торта
Торта од кокос и мандарини
Шарена бисквит торта со чоколадо
Крем колач со банани
Колач од гриз со круши
Домашен ликер од калинки
Овошна торта со крем од жолчки
Баклава со брусници
Торта со ореви и чоколаден крем
Путер од кокос
Бела лешник торта
Леб од тиква
Торта со суво овошје и костени
Торта со чоколадо и мармалад
Торта со вишни
Свинско печено во маринада
Бисквит торта со киви и банани
Торта со слатко од зелени смокви
Торта со фил од чоколадо и лимон
Торта слоново око
Торта со јагоди и крем од ванила
Чоколадна торта со суви сливи, урми и ореви
Колач со круши
Колач со сливи
Вегански чизкејк со боровинки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: