Рецепти
Омлет со печурки и чадена сланина Ана Ѓорова

Превкусен омлет за со чаша цеден сок од овошје

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Свежи шампињони(150 Грама)

Димена сланина(150 Грама)

Путер(4 Супени лажици)

Јајце(10 )

Сол

Бибер

Свеж сок од лимон(неколку капки )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Печурките исечете ги на ливчиња, а чадената сланина на коцкички и пропржете ја сланината на 1 лажица путер во тава на оган.
  2. Печурките додајте ги во сланината откако малку ќе се потпржи, па заедно пржете ги 5 минути. Зачинете ги со сол, бибер и неколку капки сок од лимон.
  3. Јајцата изматете ги, додајте им 4 лажици вода и зачинете ги по вкус со сол и бибер.
  4. Путерот постепено загревајте го и во него испржете 4 омлети, еден по друг, па при крај омлетите наполнете ги со филот од пржени печурки и сланина и преклопете ги.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: