Рецепти
Омлет со спанаќ и шунка Ана Ѓорова

Највкусниот омлет досега!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(2 )

Спанаќ(85 Грама)

Сол

Бибер

Путер(1 Кафена лажица)

Чедар сирење(или кашкавал рендан 2 лажици )

Шунка(2 Парчиња)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Спанаќот добро измијте го, па варете го во зовриена вода убаво да омекне.
  2. Потоа ставете го врз цедалка да се исцеди и ситно исечкајте го.
  3. Измешајте го во сад со изматените јајца (со виљушка), сол и бибер.
  4. Ставете ги во намастена тава и пржете ги на умерен оган од едната страна.
  5. Свртете ги на другата страна и додајте го ренданиот кашкавал и целите кругови шунка.
  6. Гответе додека кашкавалот се растопи и сервирајте го омлетот веднаш.
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна
Ѓевречиња од мелено месо
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: