Рецепти
Ориз со ананас Ана Ристеска

Неодоливо вкусен ориз со ананас

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Ориз(350 Грама)

Кромид(1 )

Ѓумбир во прав(1 Супена лажица)

Коријандер(1 зрна Супена лажица)

Бибер

Цимет(1 Супена лажица)

Сол

Ананас во конзерва(400 Грама)

Ореви(100 Грама)

Ф‘стаци(100 Грама)

Бадеми(100 Грама)

Куркума(малку )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. На загреан зејтин се пржи исецкан кромид додека да омекне.
  2. Се додава коријандер, бибер и цимет.
  3. Се додава оризот и солта  и врела вода за да се свари оризот.
  4. На сварениот ориз се додава куркума.
  5. Се меша.
  6. Се додава исецканиот ананас и пола количество бадеми, фстаци и ореви.
  7. Се меша.
  8. Се става во тањир.
  9. Се служи со остатокот ореви и бадеми.
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: