Рецепти
Овесни барови со јаворов сируп Ана Ѓорова

Здрава ужинка или појадок со чаша млеко. Уживајте!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Банана(1 )

Јајце(1 )

Јаворов сируп(3/8 Чаша)

Овесни снегулки(2 1/2 )

Прашок за печиво(1/2 Кафена лажица)

Цимет(1 Кафена лажица)

Сол(1/4 Кафена лажица)

Екстракт од ванила(1 Кафена лажица)

Кокосово масло(1/4 Чаша)

Сечкани ореви(1/3 Чаша)

Млеко(1 Чаша)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 50 минути

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени.
  2. Изблендирајте 1 чаша од овесните снегулки да се сомелат како брашно.
  3. Потоа во садот со овесните снегулки додајте ги млекото, испасираната банана, јаворовиот сируп, кокосовото масло, јајцето и ванилата, па мешајте со жица за матење да се соединат состојките.
  4. Додајте ги останатите овесни снегулки, циметот, прашокот за печиво и солта, па измешајте.
  5. Додајте ги и сечканите ореви, измешајте, па претурете ја смесата во намастен четвртаст калап за печење.
  6. Печете 35-40 минути или додека колачот добие златнокафена боја. По 25 минути печење проверете дали брзо се пече, ако веќе е потемнет колачот, ставете одозгора хартија за печење и допечете го.
Банана залчиња
Дроб во кошулица
Овесни барови со јаворов сируп
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Посна сарма со праз и шампињони
Филе Велингтон
Печен ослиќ со брокула
Селско месо со чадено свинско
Ролат со цимет и суво грозје
Чоколадни бомбици со авокадо
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Јагнешка чорба
Солени бомбици од сирење
Пита со јајца и кајмак
Печен ролат од свинско каре
Торта со печурки
Полнети телешки шницли
Крокети од полнети јајца
Банана бомбици со гранола
Солен колач праз и сирење
Домашен крем од кикирики
Лажни лазањи со зелка и колбаси
Кифли со виршла и кашкавал
Романски качамак
Чоколадни коцки со црн грав
Вегетаријански лазањи
Солена пита со маслинки
Полнет леб
Печена скуша (посно)
Тава пилешко со бешамел сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: