MoeMeni
Рецепти
Овесни барови со смокви Ана Ѓорова

Вкусни непечени колачи што се одлични за ужина или за појадок

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Сончоглед(4 Супени лажици)

Овесни снегулки(5 Супени лажици)

Кокос(4 Супени лажици)

Сусам(3 Супени лажици)

Ленено семе(1 Супена лажица)

Црно чоколадо(100 Грама)

Мед(1 Супена лажица)

Смоква(6-8 свежи и зрели )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Семките од сончоглед потпечете ги во сува тава, па издробете ги со сукало.
  2. Сусамот исто така се потпекува, но внимавајте да не загори.
  3. Половина од чоколадото се сече ситно, а смоквите се лупат.
  4. Издробените семки од сончоглед, сусамот, сечканото чоколадо и смоквите се мешаат во подлабок сад.
  5. Се додаваат овесните снегулки, кокосот, ленот и медот, па со дланките се соединува смесата.
  6. Во четвртасто тавче се става хартија за печење, па смесата се префрла врз неа и се обликува во правоаголник со големина од 25х15 см и со дебелина од 1.5 см.
  7. Тавчето се става во ладилник и се остава да се стегне, а потоа колачот по желба се прелива со топено чоколадо и се сече на парчиња.
Домашен сендвич сладолед
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Салата со туна и грашок
‘Ржан леб со семки од тиква

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: