Рецепти
Овесни бомбици со јатки Ана Ѓорова

Вкусна и здрава закуска за со чаша млеко

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Овесни снегулки(200 Грама)

Мелени ореви(150 Грама)

Леблебија(мелени 20 лажици )

Жолт шеќер(мелен 200 грама )

Мелени лешници(150 Грама)

Масло

Јајце(1 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 20 минути

  1. Во длабок сад со жица изматете го јајцето, додајте ги мелените леблебии, мелените ореви, мелените лешниви и шеќерот.
  2. Додајте 3-4 лажици масло и со рака замесете ги состојките.
  3. Од смесата формирајте топчиња со големина на орев и валкајте ги во овесните снегулки.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: