Рецепти
Овошна салата со мед и ореви Ана Ѓорова

Салата со прелив од мед и ореви за вкусна овошна ужинка

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јаболко(500 Грама)

Банана(4 )

Кајсија(2 )

Мелени ореви(4 Супени лажици)

Суво грозје(50 Грама)

Суви сливи(50 Грама)

Лимон(1 )

Кисела павлака(100 Грама)

Рум(малку )

Мед(3 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 10 минути

  1. Сувите сливи и сувото грозје (може и брусница или друго суво овошје по вкус) оставете ги да отстојат во вода преку ноќ за да омекнат, па потоа исечкајте ги.
  2. Останатото овошје исчистете го, па исечкајте го на парченца и измешајте го со сувото овошје.
  3. Павлаката помешајте ја со медот, лимоновиот сок и румот, па со тоа полијте го овошјето.
  4. Пред послужување, целата салата посипете ја со сечкани ореви.
Крофни
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Тартуфи со суви сливи
Бели топчиња
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Тава со брокула и прокељ
Колачиња зелени елки
Суви колачи со лешници
Торта фантазија
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Чај со брусница и зачини
Филе Велингтон
Потпечен карфиол
Лате со јаболко и цимет
Ѓевречиња од мелено месо
Печен ослиќ со брокула
Торта со цели печени јаболки
Печени компири со говедско месо
Кекси со лешници
Топло чоколадо со црвено вино
Највкусни крофни
Лимон-колач
Бели пралини
Пикантно свинско
Свински гулаш со наут
Кинеска салата
Мини переци
Бротчиња со мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: