Рецепти
Овошна салата со ореви Ана Ѓорова

Летна овошна салата што ќе ви даде енергија во текот на денот

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Праска(200 Грама)

Јаболко(200 Грама)

Банана(2 )

Свеж сок од лимон(од 1/2 лимон )

Сечкани ореви(2 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 10 минути

  1. Јаболките и праските исечкајте ги на кришки, а излупените банани на кругови.
  2. Јаболките и бананите попрскајте ги со лимонов сок, па измешајте ги со останатото овошје.
  3. Овошјето послужете го во чинија и посипете го со мелени или сечкани ореви.
  4. Наместо јаболки, праски и банани, може да користите друго сезонско овошје, а наместо ореви може да комбинирате друг вид јатки како на пример бадеми.
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Смути од јапонски јаболки и круши
Овесни колачиња
Овесни барови со јаворов сируп
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Чај со јаболко
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Чоколадни брауни од тиква
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Пица од карфиол
Утринска каша од овес и чиа
Брза пита од тиква
Здрав џем од ѓумбир
Смути со калинки
Чиа пудинг со банани
Смути во чинија со шумско овошје
Смути од ѓумбир и круши
Есенско смути
Салата со туна и грашок
‘Ржан леб со семки од тиква
Овесни бомбици со јатки
Печен лосос со лимон и соја сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: