Рецепти
Овошни колачи со крем од ванила Ана Ѓорова

Вкусни колачи со мешано овошје и крем од ванила што лесно се подготвуваат, а се одличен десерт за гостите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(250 грама за тестото )

Путер(125 грама за тестото )

Вода(100 милилитри или повеќе по потреба за тестото )

Шеќер(70 грама за тестото )

Жолчка од јајце(2 за тестото )

Сол(прстофат за тестото )

Рендана кора од лимон(1/2 лажичка за тестото )

Жолчка од јајце(6 за кремот )

Млеко(7,5 децилитри за кремот )

Шеќер(150 грама за кремот )

Брашно(50 г за кремот )

Путер(10 грама за кремот )

Ванила стапче(1/4 за кремот )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

Тесто

 1. Во сад се мешаат брашното, прстофат сол, малку рендана кора од лимон и шеќерот, па се прави длабнатина во средината и се додаваат путерот, омекнат и исечен на коцки, жолчките од јајце и водата.
 2. Смесата убаво се меша, се мати со миксер додека да добие малку кремаст состав, а потоа се префрла на набрашнета површина, се додава уште брашно по потреба за да се замеси средно тврдо тесто.
 3. Тестото убаво се изработува со рацете, постепено му се додава од брашното за да не се лепи, а потоа се става во проѕирна фолија и се остава во фрижидер 1 час.

Крем

 1. Ставете го млекото во тенџере на оган заедно со стапчето ванила.
 2. Настрана пенасто со миксер изматете ги жолчките со шеќерот.
 3. Потоа додајте го брашното и добро измешајте.
 4. Постепено претурајте го топлото (зовриено) млеко во садот и непрекинато мешајте со жица за матење.
 5. Смесата претурете ја повторно во тенџерето на оган и со непрекинато мешање зовријте ја.
 6. Откако смесата ќе зоврие, веднаш тргнете ја од оган.
 7. Измешајте го путерот и изладете го кремот.
 8. Може по желба во кремот да измешате рендана кора од лимон или неколку капки ликер колку да даде дополнителен шмек, може да додадете топено чоколадо (10 г чоколадо во 100 г крем), или пак, сечкани ореви или ф’стаци (5 г ореви во 100 г крем).

Финална постапка

 1. Тестото расукајте го не многу тенко, па со модли или со поголема чаша (подобро поголеми кругови) исечете кругови.
 2. На краевите задебелете ги и боцнете го тестото со виљушка, па ставете ги круговите врз намастен и набрашнет огноотпорен сад.
 3. Печете ги во претходно загреана рерна на 180 степени околу 20 минути.
 4. Печените колачи оставете ги малку да се оладат, па премачкајте ги во средината со кремот.
 5. Врз колачите може да ставите сезонско, мешано овошје по вкус (грозје, банани, киви, круши, ананас, јагоди и рибизли).
 6. Одозгора прелијте ги колачите со 3 лажици мармалад од кајсии, претходно растопен на тивок оган во тенџере заедно со сокот од 1/2 лимон и 2 лажици вода.
Вегетаријански плескавици
Расолница
Куглов со ореви и чоколадо
Тава со свинско месо и печурки
Триаголници со јаболки и ореви
Чај со брусница и зачини
Пилешко во павлака
Потпечен карфиол
Колач со рогач
Лепчиња со лук и магдонос
Полнета пастрмка во црно вино (посно)
Здраво чоколадно лепче
Благи кифлички со вино
Тробоен куглов
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук
Чоколадни брауни од тиква
Рум касато
Ролат со цимет и суво грозје
Печен лосос со лук и магдонос (посно)
Торта со цели печени јаболки
Пица од карфиол
Печени компири со говедско месо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Посен колач со јаболко и банана
Мариниран ослиќ (посно)
Кекси со лешници
Корнфлекс пита
Блага тиква со мед и ореви (посно)

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: