Рецепти
Палачинки од хељда (хроно) Ана Ѓорова

Здрави палачинки со прелив од чоколадо и малини во кои ќе уживате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(1 )

Брашно од елда(10 Супени лажици)

Маслиново масло(1 Супена лажица)

Газирана вода(1/2 Чаша)

Вода(1/2 Чаша)

Бадемово млеко(1/2 Чаша)

Сол(малку )

Чоколадо од какао(100 Грама)

Малини(2 Шаки)

Кокосово масло(1 Супена лажица)

Агаве сируп(или стевија Прстофат)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Во сад изматете ги јајцата, додајте го брашното, водата и бадемовото млеко.
  2. На крајот измешајте ги и маслиновото масло и солта.
  3. Изматете смеса за палачинки, па пржете ги од двете страни.
  4. Кога ќе бидат готови, во сад растопете го чоколадото со кокосовото масло.
  5. На крајот ставете ги малините и малку стевија. Наместо стевија може да користите агаве сируп.
  6. Премачкајте ги палачинките со кремот од чоколадо и малини и послужете ги.
Салата од леќа и пченица
Смути од грозје
Сок од јаболко
Медитеранска паста салата
Октопод во бело вино
Ќофтиња од мисиркино месо и тиквички
Пастрмка на кајмак
Полнети свински ребра на скара
Мини овесни палачинки
Здрав протеински сладолед
Мароканска салата од портокал
Смути со малини
Ролат од омлет
Печен омлет од зеленчук
Смути со праски
Крем од печурки
Кремаст намаз од грашак
Ќофтиња од леќа и ленено семе
Посен сатараш
Чоколаден намаз
Шејк од краставици
Овошна салата со ореви
Сладолед од шумско овошје (хроно)
Палачинки од хељда (хроно)
Мус од чоколадо и авокадо (хроно)
Круши со вино и зачини
Ладна салата од грав
Салата од бело месо и ориз
Чорба од моркови
Полнети бабури со туна

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: