Рецепти
Палачинки од сладок компир Ана Ристеска

Започнете го утрото правилно со овие палачинки со сладок компир! Направени со 100% овесно брашно и пире од сладок компир кои се преполни со витамин А и влакна, така што ќе се чувствувате енергизирани целиот ден

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Овесно брашно(1 Чаша)

Ленено семе(2 Супени лажици)

Прашок за печиво(2 Кафени лажици)

Цимет(1 Кафена лажица)

Сладок компир(пире 1 Чаша)

Јајце(1 )

Јаворов сируп(1/4 Чаша)

Бадемово млеко(1/2 Чаша)

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 15 минути

  1. Во сад измешајте ги сите суви состојки, а во друг сад измешајте ги мокрите состојки. Потоа додајте ги мокрите состојки во сувите и мешајте додека нема нема грутки.
  2. На тавче ставете кокосово масло и на средна температура пржете ги палачинките околу 2-3 минути по страна.
  3. Послужете ги со путер од кикирики и јаворов сируп.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: