Рецепти
Панцероти од чоколадо Ана Ѓорова

Полнети чоколадни панцероти – десерт погоден за љубителите на чоколадниот вкус

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(200 г за тестото )

Кафеав шеќер(100 г за тестото )

Жолчка од јајце(1 за тестото )

Путер(120 г за тестото )

Какао(20 г за тестото )

Бело чоколадо(50 г за филот )

Лешник(120 г за филот )

Слатка павлака(2 лажици за филот )

Шеќер во прав

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Путерот и шеќерот изматете ги со миксер пенасто.
  2. Потоа додајте ја жолчката и брашното измешано со какао.
  3. Соединете ги состојките и оставете ја смесата да отстои половина час.
  4. Во тенџере на пареа растопете го белото чоколадо со слатката павлака.
  5. Тргнете од оган откако чоколадото ќе се растопи, па измешајте ги сечканите и потпечени лешници.
  6. Тестото расукајте го и сечете кругови со дијаметар 10 см.
  7. Во центарот на секој круг ставете лажица од филот, преклопете го кругот како полумесечина и прицврстете го добро на краевите.
  8. Распоредете ги панцеротите во плех врз хартија за печење и печете ги во претходно загреана рерна на 180 степени, 12-15 минути.
  9. Оставете ги да се оладат, па поросете ги со шеќер во прав.
Коцки од компир
Лепчиња со тиква (посно)
Пита со коприва и праз
Солени колачиња со сончоглед и сусам
Локум бомбици
Овесни барови со смокви
Мешана тава со месо и печурки
Десерт кус-кус
Пита од лиснато тесто
Абисински колач
Ориз салата со павлака
Кокосови бомбици со портокал
Холандска пита
Мостарска алва
Малбо колач
Лешник карамел бомбици
Суви смокви
Карамелизирани смокви
Браунис со банани
Колачиња со ѓумбир и чоколадо
Панцероти од чоколадо
Полнети турски погачици
Пита со јунешко и пилешко месо
Пита со црвен кромид
Ролат од блитва
Крем супа со аспарагус
Сладоледи со манго и зелен лимон
Салата од буковки и павлака
Компир салата со сенф
Пита со кисела зелка и месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: