MoeMeni
Рецепти
Печурки со јајца Ана Ристеска

Интересно предјадење од јајца во сос со печурки и кисела павлака со кое ќе ги изненадите гостите

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Свежи шампињони(500 Грама)

Кисела павлака(200 Милилитри)

Кромид(1 Главица)

Јајце(4 )

Брашно(2 Супени лажици)

Лук(2 Чешниња)

Црвен пипер(1 Кафена лажица)

Масло

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 50 минути

  1. Главицата кромид ситно ја сечкаме и ја пржиме на загреано масло во тенџере на оган.
  2. Пречурките ги сечкаме на тенки парчиња и ги додаваме во тенџерето со омекнатиот кромид. Чешнето лук ситно го сечкаме и го додаваме во тенџерето. Посолуваме и наросуваме бибер.
  3. Налеваме 200 мл вода, промешуваме и вариме 20 минути.
  4. Во длабока чинија ставаме 150 мл вода, ги додаваме брашното и црвениот пипер и мешаме со жица.
  5. Размешаното брашно го додаваме во тенџерето и промешуваме. Откако сосот ќе ја добие потребната густина едно по едно ги кршиме јајцата и на око ги ставаме во тенџерето. Ја додаваме и киселата павлака.
  6. Откако јајцата ќе се сварат го тргаме тенџерето од оган.
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Колач со круши и бадеми
Оревки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: