Рецепти
Пикантни брускети Ана Ѓорова

Превкусни печени лепчиња со намаз од модри патлиџани за предјадење или лесна вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Багет(8-10 )

Модар патлиџан(3 )

Сол

Бибер

Црвен пипер(1 Кафена лажица)

Буковец(малку )

Кумин(1/4 Кафена лажица)

Свежо нане

Маслиново масло(6 Супени лажици)

Лук(1 Чешне)

Сечкан магдонос(2 Супени лажици)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Модриот патлиџан исечете го на парчиња со дебелина од околу 1,5 см, посипете ги со сол и оставете ги врз цедалка за да впијат околу 1 час.
  2. Потоа печете ги во рерна или на скара додека убаво омекнат.
  3. Печените модри патлиџани ставете ги во блендер заедно со останатите состојки (освен лукот и магдоносот) и блендирајте додека добиете хомогена смеса.
  4. Добиената смеса оставете ја да одмори 30 минути, па посипете ја со сол и бибер.
  5. Лепчињата (багет или обични кришки леб преполовени) печете ги на скара од двете страни додека станат крцкави.
  6. Излупеното чешне лук истругајте го врз лепчињата (тоа ќе им даде одличен шмек).
  7. Потоа одозгора ставете го намазот од модри патлиџани, посипете со сечкан магдонос и послужете ги лепчињата веднаш.
Фритата со домат, туна и сирење
Палачинки со спанаќ и кашкавал
Потпечена блитва со сирење
Палачинки со туна
Октопод со компири и лимон
Кускус со риба
Палачинки со зеленчук
Сендвичи со туна и сос од маслинки
Тарт со тиквички
Плескавици од компири
Сендвичи од палента
Брускети со тиквички
Пикантни брускети
Тиквички со павлака и лук
Палачинки со тиквички
Запиеканка со печурки ( Zapiekanka z pieczarkami )
Кремасто рижото со тиквички
Полнети пиперки со кускус
Кнедли со млеко (Kluski z mlekiem)
Солен колач со зеленчуци
Солен колач од туна
Клуб сендвич
Рижото со домати и маслинки
Вегетаријански тортиљи
Кускус со спанаќ
Киноа со зеленчук
Полнети пирошки од компири
Вегетаријански тост
Ролат од компири со грашак
Коктел од морски плодови со ориз

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: