Рецепти
Пикантни шпагети со модар патлиџан Ана Ѓорова

Вкусен ручек или вечера за со чаша вино. На здравје!

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 55 минути

  1. Модрите патлиџани исчистете ги, измијте ги и исечете ги на коцки.
  2. Во тава на оган загрејте 3 лажици масло и пропржете ги исечканиот лук, сечканите домати и коцките модар патлиџан. Мешајте често и гответе ги 10-тина минути.
  3. Зачинете со чили пиперките (ситно исечкани) и со свежо оригано.
  4. Кога сосот ќе се згусне, додајте 3-4 лажици вода и останатото масло, па гответе уште неколку минути.
  5. Шпагетите сварете ги според упатството на пакувањето, исцедете ги и измешајте ги во сосот.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: