Рецепти
Пита масленица Ана Ѓорова

Послужете ја со кисело млеко или јогурт за предјадење или појадок

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(600 Грама)

Квасец(1 )

Сол(1 Кафена лажица)

Масло(2 Супени лажици)

Вода(400 мл млака )

Маргарин(1 )

Сирење(400 Грама)

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 90 минути

  1. Замесете тесто од брашното, квасецот, солта, водата (млака) и малку масло.
  2. Кога убаво ќе стаса, формирајте топчиња.
  3. Секое топче расукајте го со големина на чинија, изрендајте маргарин врз секоја кора, потоа и сирење, па оставете ги едно врз друго преклопени да одморат 10-тина минути.
  4. Со големо сукало развлечете ги корите и направете голема кора колку тавата за печење.
  5. Тавата за печење премачкајте ја со маргарин, внимателно ставете ја кората и исечете ја на коцки.
  6. Попрскајте ја со масло и печете ја во загреана рерна на 180 степени околу 30-40 минути.
  7. Пред самиот крај на печењето, масленицата прелијте ја со неколку лажички врела вода, па повторно вратете ја во рерната.
  8. Извадете ја кога ќе се испече и покријте ја со фолија да омекне.
Пита со блитва и со коприва
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Посни крокети со спанаќ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лут зелник
Крокети од тиква и пармезан
Кнедли од крем сирење
Тарт со праз
Пита со кисела зелка
Пача
Пинџур со суви везени пиперки
Посна пита со праз
Домашна пита со зелка (посно)
Топчиња од палента
Потпечен карфиол
Топчиња од зеленчук
Ролнички со соја, праз и печурки
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Туткана гибаница
Крем чорба од зеленчук
Солен куглов со шунка
Пита масленица
Куглов погача со сирење
Топчиња со блитва
Солени бомбици од сирење
Бабини кифлички

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: