Рецепти
Пита со карамелизирана тиква Ана Ѓорова

Есенски деликатес

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(150 Грама)

Лешник(печени и мелени 80 грама )

Шеќер(150 Грама)

Путер(70 Грама)

Јајце(2 )

Ванилин шеќер(1 )

Рендана кора од лимон

Тиква(500 грама печена )

Крем сирење(100 Грама)

Кисела павлака(4 Супени лажици)

Цимет

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Од брашното, 50 г шеќер, печените и мелени лешници, путерот, 1 јајце, ванилиниот шеќер и малку рендана кора од лимон се замесува тесто.
  2. Тестото се распоредува во калап бр. 26 брз хартија за печење. Тестото се боцка со виљушка за да не нарасне при печењето.
  3. На печената тиква ѝ се отстранува кората и се пасира како пире. Се додава цимет по вкус.
  4. На рингла се растопува 100 г шеќер така што да се добие карамел. Се додава павлаката и се меша додека карамелот добро се соедини.
  5. Кога карамелот малку ќе се излади, му се додаваат пирето од тиква, 1 јајце и крем сирењето.
  6. Филот се нанесува врз тестото, па целата пита се пече 45 минути во рерна на 190°C.
  7. Питата е пожелно да отстои неколку часа на ладно пред да се сервира.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: