Рецепти
Пита со палента Ана Ристеска

Интересен рецепт од палента како вкусна идеја за појадок, предјадење или вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(3 )

Јогурт(200 Милилитри)

Газирана вода(200 Милилитри)

Палента(200 Грама)

Брашно(200 Грама)

Прашок за печиво(1 )

Масло(100 Милилитри)

Црни маслинки(сечкани 100 Грама)

Рендан кашкавал(150 Грама)

Пилешки гради(сечкани 150 Грама)

Сирење(дробено 150 Грама)

Зелена пиперка(сечкана 1 )

Домат(1 )

Сол

Суво оригано

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 30 минути

  1. Во еден сад ги кршиме јајцата и потоа матиме 3 минути.
  2. Во изматените јајца ги додаваме газираната вода, јогуртот, палентата, брашното, прашокот за печиво и солта.
  3. Изматената смеса ја истураме во тепсија број 30.
  4. Во смесата почнуваме да ги редиме сечканите состојки, најпрво маслинките, потоа сирењето, па пилешките гради, кашкавалот, пиперката исечена на кругови како и црвениот домат. Се зачинува со оригано.
  5. Тепсијата се става да се шпече во загреана рерна на 250 степени околу 15 минути.
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо
Зелка на грчки начин
Топчиња од зеленчук

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: