Рецепти
Пица од карфиол Ана Ристеска

За сите оние кои сакаат да се исхрануваат здраво, а желни се за парче вкусна пица

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Карфиол(1 )

Моцарела сирење(50 Грама)

Суво оригано(1/2 Кафена лажица)

Сув босилек(1/2 Кафена лажица)

Сол(1/2 Кафена лажица)

Лук во прав(1/2 Кафена лажица)

Јајце(1 )

ПОДГОТОВКА

Овој рецепт се подготвува за помалку од 40 минути

  1. Загрејте ја рерната на 260 степени.
  2. Отстранете ги листовите на карфиолот и исечкајте го на парчиња.
  3. Префрлете ги парчињата во блендер и блендирајте додека не се добијат ситни парчиња колку ориз.
  4. Потоа префрлете го во сад и ставате го во микробранова печка 4 минути. Оставете малку да се олади.
  5. Префрлете во на чиста траенина и исцедете ја водата од карфиолот.
  6. Исцедениот карфиол ставате го во сад и додајте ја ренданата моцарела, оригано, босилек, сол, лук во прав и јајце и добро промешајте.
  7. Тава за печење обложете ја со хартија за печење.
  8. Ставете ја смесата со карфиолот и формирајте 2 округли теста.
  9. Печете 15 минути додека тестото не стане златно кафено.
  10. Потоа извадете ги пиците, наредете ги со вашите омилени додатоци и вратете ги да се допечат уште 5-7 минути.
Банана лепче
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: