Рецепти
Погачки со џем од сливи Ана Ѓорова

Вкусни домашни погачки за одличен десерт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од минути 60 минути + 1 и пол час за тестото

  1. Во помал сад измешајте малку од брашното со издробениот квасец и шеќер. Додајте млако млеко и оставете на топло 15-тина минути.
  2. Брашното, печивото и солта се мешаат во друг сад и се прави длабнатина во средината.
  3. Во длабнатината се ставаат жолчките, растопената маст, ренданата кора од лимон и нараснатиот квасец.
  4. Со постепено додавање млако млеко, замесете тесто. Тестото оставете го 1 час на топло за да нарасне двојно повеќе.
  5. Нараснатото тесто расукајте го и исечете го со нож на квадратчиња. На средина на секое квадратче ставете по едно лажиче џем од сливи, па завиткајте го.
  6. Плехот премачкајте го со маст и наредете ги погачите надолу со споената страна. Се оставаат да нараснат уште 20-тина минути.
  7. Потоа се печат на 160 степени 25-30 минути.
Крофни
Домашен сендвич сладолед
Туна ќофтиња
Здрава проја со тиквички
Посни колачи со локум
Тарт со џем од малини
Баклава со јаболки
Пилешки дроб и срца
Пита со блитва и со коприва
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Посни крокети со спанаќ
Погачки со џем од сливи
Торта со јаболки и бисквити
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Пита со карамелизирана тиква
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Колач со круши и бадеми
Оревки
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Овесни барови со јаворов сируп
Суви колачи со лешници

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: