Рецепти
Полнет компир со сирење и лук Ана Ристеска

Лесен ручек од компири кој можете да го послужите со свежа салата за поголемо уживање

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Компир(250 Грама)

Путер(25 Грама)

Млеко(1-2 Супени лажици)

Сол

Бибер

Сечкан магдонос(малку )

Путер(25 Грама)

Лук(2 Чешниња)

Сирење(50 Грама)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Рерната се загрева на 200 степени.
  2. Компирите (сосе лушпата) ги боцкаме и ги ставаме во рерна да се печат додека омекнат.
  3. Потоа ги делиме на половина и им ја длабиме средината.
  4. Средината од варениот компир ја пасираме со путер и млеко.
  5. Зачинуваме со сол и бибер по вкус и мешаме.
  6. Во тава на оган топиме путер и го пржиме сечканиот лук.
  7. Откако ќе омекне, го мешаме со смесата со издлабениот компир.
  8. Во смесата мешаме и половина количество од сирењето (рендано).
  9. Со оваа смеса го полниме печениот компир, го попрскуваме со сирење и го враќаме уште малку во рерна да се допече.
Боранија со чедена сланина и компири
Подварок со куркума
Вегетаријански лазањи
Ќофтиња со пилешко и пармезан
Фетучини со песто сос
Мешана тава со месо и печурки
Полнето свинско филе
Чорба од пилешки гради
Полнети мисиркини гради
Свински кременадли со сос од шампињони
Паприкаш од пржени ќофтиња
Печена скуша (посно)
Макарони со чадено месо
Пиле полнето со печурки
Свинско печено во маринада
Мусака со чадена сланина и печурки
Школки во вински сос
Пилешки крилца во сос од пиперки
Пилешки копани со сос од бело вино
Ролати од пилешки копани
Овчарска пита
Мисиркини шницли во ароматичен сос
Октопод во бело вино
Крап на кромид (посно)
Јунешки гулаш во црвено вино
Пилешка пепиторија
Домашни канелони со печурки и бешамел сос
Пилешки крилца со сусам
Варени ќофтиња со ориз
Компири во кремаст сос

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: