Рецепти
Полнети погачки со виршли Ана Ѓорова

Вкусни полнети погачки со кашкавал и виршли што се одлични за предјадење или вечера

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Брашно(550 Грама)

Млеко(250 Милилитри)

Путер(50 Грама)

Квасец(20 Грама)

Јајце(1 )

Сол(10 Грама)

Шеќер(1 Супена лажица)

Кашкавал( 250 грама )

Виршли(8 )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути + 3 часа за стасување на тестото

  1. Во еден сад измешајте ги брашното и шеќерот, во средината направете длабнатина и ставете го млакото млеко во кое претходно го растопивте квасецот.
  2. Измешајте, па додајте ги јајцата, омекнатиот путер и солта, па замесете меко и еластично тесто. Оставете го да стасува 2 часа во изгасена рерна, покриено со крпа додека го зголеми волуменот.
  3. Виршлите исечете ги на парчиња, а кашкавалот исто така (или моцарела) и измешајте.
  4. Стасаното тесто поделете го на топчиња, растегнете ги и наполнете ги со смесата од виршли, па затворете ги.
  5. Топчињата редете ги едно до друго во кружна тепсија врз намастена хартија за печење и оставете ги да стасаат уште 1 час.
  6. Потоа премачкајте ги со малку млеко и ставете ги да се печат во веќе загреана рерна на 180°C околу 20-25 минути.
Печурки со јајца
Крем супа од тиква и компир
Солена пита со маслинки
Печени фалафел ќофтиња со сос
Бељуш
Печурки во крцкаво тесто
Пита од лиснато тесто
Полнет леб
Чорба со печурки и чадена сланина
Супа од пилешки дроб
Холандска пита
Полнети печурки со лук и магдонос
Земички со лук
Полнети шампињони
Брза пита со блитва и сирење
Крем чорба од компири со сланина
Чорба од чадено месо
Тиквички на милански начин
Домати со пармезан во рерна
Солена пита со шампињони
Гибаница мафини
Пита со јунешко и пилешко месо
Солени бомбици
Шницли со печурки
Солени полнети мафини
Tопено сирење сo свинско месо
Ќофтиња од гриз со горгонзола
Панцероти со кашкавал и колбаси
Пита со црвен кромид
Чорба со сирење

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: