Рецепти
Посна руска салата Ана Ѓорова

Одлична за посни слави

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Пченка(смрзната 500 грама )

Туна во конзерва(500 грама )

Компир(2 поголеми )

Кисели краставички(150 Грама)

Сусам(1 Пакување)

Маринирани шампињони(1 пакување во ќесичка )

Посен мајонез

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Пченката се одмрзнува и се вари во тенџере со вода на оган, а потоа се цеди.
  2. Компирите се варат во друго тенџере, а потоа се лупат и се сечат на ситни коцки.
  3. Киселите краставички (не ставајте многу да не се скисели салатата) се сечкаат на ситни коцки.
  4. Потоа пченката, компирите и киселите краставички се мешаат со исцедената и иситнета туна и исцедените исечкани маринирани печурки.
  5. Се додава посен мајонез колку да се изедначи салатата.
  6. Сусамот се потпекува во тава на оган (без масло) малку колку да стане крцкав, но не да се препече и се меша на крај со мајонезот и со состојките во садот.
Шеќерни прженки
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Смути од јапонски јаболки и круши
Ролат од локум (посно)
Бели топчиња
Експрес-пилешко со зеленчук
Сусам топчиња
Пилешки џигер во пиво
Колачиња зелени елки
Пилешко со лимон
Кнедли од крем сирење
Енергетски залчиња од тиква
Смути со киви и банани
Ролат со кокос
Салата со макарони, сланина и зеленчук
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Чоколаден чиа пудинг со портокал
Топчиња од палента
Чај со јаболко
Лате со јаболко и цимет
Тестенини со сос од туна
Ѓевречиња од мелено месо
Палачинки од сладок компир
Пудинг од брусница и портокал
Салата со праз и сирење
Чоколадни бомбици со авокадо
Резанки од палачинки

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: