Рецепти
Посни медени колачи Ана Ѓорова

Едноставни, а превкусни колачи што се одлични за со шолја чај

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Мед(1 Чаша)

Сода бикарбона(1 Кафена лажица)

Шеќер(1/2 Чаша)

Прашок за печиво(1 )

Газирана вода(1 Чаша)

Масло(1 Чаша)

Цимет(1 Кафена лажица)

Каранфилче(1 Кафена лажица)

Брашно(по потреба да се замеси тестото )

Шеќер во прав

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 45 минути

  1. Медот се топи на умерен оган, па се додаваат брашното и содата и се мати со миксер.
  2. Се додава кисела вода, шеќер, печиво, цимет, мелено каранфилче и масло.
  3. Постепено се додава брашно и се замесува мазно тесто што не се лепи.
  4. Од смесата со дланките се формираат топчиња, се редат во плех и се печат 30 минути во рерна на 180°C.
  5. Готовите колачи се оставаат да се изладат, па се валкаат во шеќер во прав.
Банана лепче
Овошен киноа појадок
Сиров чоколаден тарт
Кремаста паста со печурки без масло
Овесни палачинки со банана
Банана залчиња
Туна ќофтиња
Ванила бомбици
Здрава проја со тиквички
Колачиња со банана и урми
Посни колачи со локум
Пуслици со ореви
Баклава со јаболки
Шеќерни прженки
Пилешки дроб и срца
Салата со соја и шампињони
Шарена обланда
Бомбици со суви кајсии и со лешници
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Смути од јапонски јаболки и круши
Торта со јаболки и бисквити
Ролат од локум (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Посни медени колачи
Динстани јунешки ребра
Овесни колачиња
Тартуфи со суви сливи
Евтин колач со јаболко (посно)
Бели топчиња

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: