Рецепти
Потпечени ќофтиња со кашкавал Ана Ѓорова

Едноставен, а вкусен ручек. Послужете ги со пире од варени компири и со свежа салата.

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Лебни трошки(300 Грама)

Кашкавал(300 Грама)

Мешано мелено месо(300 Грама)

Јајце(3 )

Кромид(1 Главица)

Суво нане(1 Кафена лажица)

Буковец(1 Кафена лажица)

Сол(1 Кафена лажица)

Вегета(1 Кафена лажица)

Вегета(1 Кафена лажица)

Маслиново масло(малку )

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 40 минути

  1. Месото, јајцата, лебните трошки, сечканиот кромид и зачините ставете ги во еден сад заедно и потоа месете ги додека да добиете хомогена смеса.
  2. Од смесата правете ќофтиња и пржете ги на загреано масло.
  3. Пржените ќофтиња наредете ги на керамичка тава намастена со маслиново масло.
  4. Врз ќофтињата ставете го ренданиот кашкавал и ставете ги во загреана рерна на 200 степени да се потпечат.
  5. Ќофтињата се печат сè додека кашкавалот се растопи и зарумени.
  6. Се послужуваат додека се топли со претходно сварено пире од компири и салата по избор.
Банана лепче
Ванила бомбици
Колачиња со банана и урми
Пилешки дроб и срца
Рибја чорба од пастрмка (посно)
Пиле печено во млеко
Манџа со џигер
Динстани јунешки ребра
Ќофтиња со праз
Потпечени ќофтиња со кашкавал
Експрес-пилешко со зеленчук
Пилешка тава со сланина
Тава со брокула и прокељ
Динстано месо со печурки
Пилешки џигер во пиво
Чорба без масло
Рибја чорба од ослич
Лазањи со болоњезе сос
Пилешко со лимон
Вкусна димена салама
Потпечена зелка со наут
Интегрален ориз со пилешко и со шампињони
Вегетаријански плескавици
Тава со свинско месо и печурки
Крем салата со колбаси
Пинџур со суви везени пиперки
Малиџано салата
Тестенини со сос од туна
Лепчиња со лук и магдонос
Ѓевречиња од мелено месо

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: