Рецепти
Праз во рерна со козјо сирење Ана Ѓорова

Интересно и едноставно предјадење од праз и сирење што ќе го обожавате

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Праз(10 парчиња )

Путер(25 Грама)

Јајце(1 )

Козјо сирење(150 Грама)

Јогурт(100 Милилитри)

Рендан пармезан(50 Грама)

Презла(25 Грама)

Сол

Бибер

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 60 минути

  1. Загрејте ја рерната на 180°C.
  2. Тавата за печење премачкајте ја со путерот и во неа наредете го празот исечен на тенки ленти.
  3. Додајте вода колку да се покрие празот и ставете го во загреаната рерна да омекне.
  4. Откако празот ќе омекне, ако има вода исцедете ја.
  5. Во длабок сад изматете го јајцето, па додајте ги јогуртот, половина од пармезанот и ренданото козјо сирење.
  6. Зачинете со сол и бибер и измешајте ја смесата, па истурете ја врз празот.
  7. Во друг сад измешајте ги презлата со остатокот од пармезанот и посипете ја тавата со праз.
  8. Печете околу 40-тина минути додека јадењето стане крцкаво и добие златна боја.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Како регистриран корисник ќе можете да: