Рецепти
Проја мафини со брокула Ана Ѓорова

Одлични за појадок со чаша јогурт

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
СОСТОЈКИ Конвертор

Јајце(4 )

Пченкарно брашно(7 Супени лажици)

Брашно(7 Супени лажици)

Прашок за печиво(1 Пакување)

Јогурт(200 Милилитри)

Масло(200 Милилитри)

Брокула(10-12 )

Сол

ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 35 минути

  1. Јајцата изматете ги, па додајте ги со измешаното брашно со прашокот за печиво.
  2. Додајте ги јогуртот и маслото и посолете по вкус. Убаво измешајте да се соедини смесата и да нема грутки.
  3. Потоа претурете ја смесата во намастени и набрашнети калапи за мафини.
  4. Во секое од калапчињата додајте по едно гранче од брокула, да стои вертикално и да не биде повисоко од калапот.
  5. Врз секое од калапчињата се дотура уште по една лажица од смесата за мафини.
  6. По желба, одозгора се поросуваат со сусам или ким.
  7. Се печат во загреана рерна на 180 степени околу 20 минути или додека добијат убава златнокафена боја.
Салата со соја и шампињони
Пита со блитва и со коприва
Посни крокети со спанаќ
Пита со карамелизирана тиква
Чорба без масло
Крокети од тиква и пармезан
Тарт со праз
Вегетаријански плескавици
Посна сарма со праз и шампињони
Топчиња од палента
Топчиња од зеленчук
Чоколадни бомбици со авокадо
Колач од дуњи
Ролнички со соја, праз и печурки
Шеќерни јаболки
Сос од грав и лук
Блага тиква со мед и ореви (посно)
Праз во рерна со козјо сирење
Печен карфиол со сладок компир
Похувани буковки
Ќофтиња од карфиол
Салата со карфиол и маслинки
Крем чорба од зеленчук
Топчиња со блитва
Чорба со блитва и кисела павлака
Проја мафини со брокула
Чорба со кисели краставички
Овесни колачиња со цимет и мед
Мафини со рибизли
Чорба со шампињони и кисела павлака

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: