Рецепти
Пржен пинџур Ана Ѓорова

Брз пинџур од пиперки и домати за вкусно, домашно предјадење или лесна вечера со сирење и леб

ТИП НА РЕЦЕПТ

ТИП НА КУЈНА

КОМПЛЕКСНОСТ

СЕРВИРАЊЕ

ВРЕМЕ ЗА ПОДГОТОВКА


0 / 5
ПОДГОТОВКА

За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути

  1. Пиперките ситно исечкајте ги (претходно исчистете ги од дршките и семките), па ставете ги во длабока тава со маслото за да се испржат убаво.
  2. Во меѓувреме исечете ги доматите на половина и изрендајте ги во друг сад.
  3. Изренданите домати додајте ги кај добро испржените пиперки и се пржи и понатаму сè додека смесата не се згусне.
  4. Брашното изматете го во малку ладна вода и додајте му една лажица црвен пипер и малку вегета. Ставете го во пинџурот и добро промешајте.
  5. Откако добро ќе се згусне пинџурот, додајте го и ситно сечканиот лук и тргнете од рингла.
Баклава со јаболки
Лут зелник
Расолница
Колач со рогач
Лепчиња со лук и магдонос
Селско месо со чадено свинско
Свинско со праз
Мариниран ослиќ (посно)
Салата со компири и туна
Јагнешка чорба
Солени бомбици од сирење
Салата со урда и праз
Тава со карфиол и месо
Таан баклава
Печен ролат од свинско каре
Чорба од крап
Јагнешка чорба
Боранија со пилешко месо
Чорба од грав и чадена сланина
Крем бомбици
Гужвана баклава
Крем салата од пиперки и модри патлиџани
Зимница од везени пиперки
Јагнешко со бамји
Свечена слоевита салата
Шербет пита со јаболки
Бајадера со костени
Пита со фил од компир (посно)
Тава ориз на кочански начин
Телешка чорба

Остави коментар

Вашата имејл адреса нема да биде објавена. *

*

 

Регистрирај се

Направи свој кориснички профил

Изјавувам дека горните податоци се точни и ги прифаќам условите за користење и Политиката на заштита на лични податоци на веб страницата moemeni.mk.

Регистрирај се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да:

Најави се

Најави се со Фејсбук

Како регистриран корисник ќе можете да: